کاربرد لیزر در صنعت

کاربرد های لیزر در صنعت چیست؟

لیزر یک پرتو نور باریک بسیار پرتوان است . از زمان کشف در سال 1958 به سرعت از آزمایشگاه به کف کارخانه ها راه یافت. کاربردهای لیزر به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

از لیزرها به طور گسترده ای در انواع صنایع استفاده می شود زیرا اجازه ساخت سازه های با کیفیت بالا را می برد. آنها از فشار مکانیکی که مته ها و تیغه های معمولی می توانند ایجاد کنند استفاده نمی کنند و بنابراین برای کارهای با دقت بالا استفاده می شوند. دستگاه برش لیزری ، دستگاه جوش لیزری، دستگاه خم و حتی حفاری لیزری از دیگر کاربرد های لیزر است .

صنعت ارتباطات از برنامه های لیزری برای انتقال از راه دور داده های نوری استفاده می کند. ماهواره های سنجش از دور جو از لیزر نیز استفاده می کنند. نمایشگرهای لیزری ، گرچه بسیار گران هستند ، اما از پروژکتورهای معمولی بسیار برتر هستند و در شبیه سازهای پرواز استفاده می شوند. دستگاه های پخش سی دی و دی وی دی از لیزر کم توان استفاده می کنند.

از لیزرها در زمین شناسی و لرزه شناسی نیز استفاده می شود و به افزایش درک ما از سیاره ما کمک می کند.

کاربردهای زیادی در زمینه پزشکی وجود دارد. اکنون از لیزرها برای جراحی های خاص استفاده می شود زیرا خطر خونریزی و آسیب به بافت های اطراف را به حداقل می رساند. از چاقوهای لیزری برای جراحی در مکانهایی استفاده می شود که نیاز به دقت زیادی مانند چشم دارند. لیزیک به دلیل سهولت در رفع بیماری چشم بسیار محبوب شده است. تصویربرداری با لیزر و میکروسکوپ به پزشکان کمک می کند تا تشخیص های دقیق تری را بدست آورند.

صنعتی که بیشترین کاربرد لیزر را دارد ، ارتش است. بیشتر کاربردها در صنایع دیگر به عنوان محصول آزمایشات نظامی است. کاربردهای لیزر در ارتش برای تعیین و دامنه هدف استفاده می شود. آنها همچنین برای ارتباطات نوری استفاده می شوند. از لیزرها برای رهگیری ، ردیابی و نابودی موشکهای بالستیک قاره پیما (ICBM) استفاده می شود. موشک های هدایت شونده با لیزر اهداف خود را با دقت مرگبار پیدا می کنند. حتی بازوهای آتش دارای دیدهای لیزری برای هدایت تیربار هستند. از لیزرهای مستقر در میدان برای از بین بردن توپخانه و مین های دشمن استفاده می شود. این امکان وجود دارد که از لیزر برای کور کردن سربازان دشمن نیز استفاده شود.

بحث برانگیزترین کاربرد لیزر ، ابتکار دفاع استراتژیک ، معروف به جنگ ستارگان ، برنامه ایالات متحده برای از بین بردن ICBM دشمن با لیزرهای هدایت شده از فضا است. به عنوان غیر علمی بودن مورد انتقاد قرار گرفت.

تاریخچه آنها هرچه بوده است ، کاربردهای لیزر در صنعت هر روز بیشتر  و بیشتر می گردد .

با تخلیه سوخت های فسیلی ما ، دانشمندان در حال کار بر روی استفاده از لیزرهای پرقدرت برای تولید برق هستند. این منبع “تمیز” انرژی ممکن است برای سیاره ما کمی تنفس ایجاد کند.

منبع توسط Rizvana Abdul

4.5 از 5 - (4 نظر)

حتما ببینید

مزایا و معایب دستگاه cnc

مزایای استفاده از دستگاه سی ان سی CNC

در حقیقت این ماشینکاری CNC است که بهترین گزینه را برای هر کسی که به دنبال ساخت اجزای بسیار دقیق و با کیفیت بالا است فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *