مقایسه لیزرهای Galvo با لیزرهای مسطح

همانطور که می دانیم لیزرهای طول موج زیادی وجود دارند که می توانند برای علامت گذاری / حکاکی استفاده شوند. لیزرهای غالب لیزرهای CO2 و YAG هستند. این طول موجها طیف را از مادون قرمز دور تا نزدیک مادون قرمز می کشند. انتخاب نوع لیزر برای استفاده بر اساس ماده ای است که مشخص شده است.

برای این مقاله ، ما قصد داریم روی Yb: لیزرهای الیافی که از ۱۰۶۰ تا ۱۰۷۰ نانومتر دامنه دارند تمرکز کنیم. این غالباً برای علامت گذاری فلزات ، دستیابی به کنتراست در بعضی از پلاستیک ها و حذف رنگ / جوهر استفاده می شود. از آنجا که منابع لیزر اساساً بین واحدهای galvo و flatbed یکسان هستند ، سیستم تحویل پرتو واقعی نقطه تصمیم گیری مهم است.

ابتدا یک تعریف سریع از هر نوع تضمین می شود. Galvo مخفف “galvanometer” است که یک موتور با سرعت بالا و با دقت بالا است که برای هدایت پرتو به مکانی در فضا استفاده می شود. اصطلاح “پرتو هدایت شونده” معمولاً به عنوان توصیف کننده این نوع لیزر استفاده می شود. آینه ها به انتهای دو موتور گالووی مستقل نصب شده اند و انحراف بسیار سریع دو آینه کار به صورت پشت سر هم ، ناحیه ای را با پرتو متمرکز پوشش می دهد. اپتیک های ویژه ای که لنزهای “میدان تخت” نامیده می شوند ، اجازه می دهند پرتو عمود بر قطعه کار در یک منطقه مشخص تحویل داده شود. متداول ترین اندازه های میدان ۴ “مربع (قطر ۵٫۵”) و ۷ “مربع یا ۸” قطر هستند. به طور کلی کیفیت علامت گذاری در کل زمینه تقریباً یکسان است.

لیزرهای تخت ، که به آن لیزرهای “دروازه ای” نیز گفته می شود ، پرتو را از طریق یک سیستم پلاتر XY که معمولاً توسط سرو موتورهای AC یا DC هدایت می شود ، تحویل می دهند. این نوع تحویلی است که بیشتر در لیزرهای CO2 دیده می شود اما به طور گسترده ای در لیزرهای Yb استفاده می شود: فیبرهای لیزری و لیزرهای YVO4 Vanadate. ترکیبی از موتورهای سروو و بازوهای دروازه ای تسمه محور اجازه می دهد تا سطح وسیعی پوشانده شود. چندین لیزر فیبر نوع دروازه ای وجود دارد که اجازه می دهد مناطقی به اندازه ۲۴ “x 36” مورد رسیدگی قرار گیرند. بر اساس سبک تحویل رسان ، پرتو از طریق مرکز یک لنز ساده و به قسمت کار متمرکز می شود. پس از آن محور XY پرتو متمرکز را در اطراف منطقه علامت گذاری با یک حرکت خطی حرکت می دهد (معمولاً در حالت شطرنجی).

پس چرا یکی بهتر از دیگری است؟ در واقع ، بدون استفاده از برنامه یا روند واقعی به عنوان نشانگر رانندگی ، نمی توانید بگویید یکی بهتر است. من این فرصت را داشته ام که در شرکت هایی که هر دو نوع را تأمین می کنند کار کنم. این از دید یک فروشنده هم برکت است و هم نفرین. اکثر شرکت هایی که سیستم تخت تولید می کنند ، تجربه و تخصص لازم برای تولید یک واحد گالو رقابتی را ندارند. از طرف دیگر ، داشتن هر فناوری برای بازگشت بسیار خوب است.

بنابراین شاید اولین قانون کلی در نظر گرفتن محصولات اصلی فروشنده باشد. اگر آنها تخته های مسطح ، حکاکی چرخشی ، تمبرهای کوبه ای و غیره بسازند … احتمالاً لیزرهای گالوو نگرانی اصلی آنها نیست. من برای Electrox کار می کنم ، که هیچ کاری به جز ساخت سیستم های علامت گذاری لیزری با پرتو هدایت کننده انجام نمی دهد. چندین شرکت دیگر نیز وجود دارند که در همان حالت فعالیت می کنند ، جایی که گالوها تخصص آنها هستند. به همین ترتیب ، تعدادی از شرکت ها وجود دارند که لیزرهای تخت نان و کره آنها است. در انتخاب فناوری ، دانش دانش منبع را در نظر بگیرید.

اگر مسئله اصلی چرخه نیست ، توصیه می کنم نمونه ها برای ارزیابی توسط هر دو فناوری پردازش شوند. داشتن قطعات مشخص شده ای که می توانید آنها را در کنار یکدیگر مقایسه کنید ، با انواع مختلف لیزر یک چیز لوکس است که نباید از آن عبور کرد. اگر سرعت علامت کلید باشد ، سیستم های گالوو تنها راه پیش رو هستند. اگر قطعات شما بسیار بزرگ باشد ، ممکن است سیستم تخت ترجیح داده شود اگرچه اکثر تأمین کنندگان گالوو گزینه جدول قابل برنامه ریزی XY را ارائه می دهند. اگر وضعیت شما این است ، قیمت گذاری و کیفیت مارک ها را ارزیابی کنید.

اگر علامت گذاری “درون خط” باشد ، یعنی در یک خط تولید خودکار ، گالوها بسیار بهتر هستند. بیشتر تخت های مسطح برای سفارشی سازی مناسب نیستند. مسطح ها ، اگرچه در سرعت پردازش کندتر هستند ، اما در حالت اجرا در حالت دسته ای ، بعضی اوقات تولید بیشتری می شود. حالت دسته ای زمانی است که شما مانند قطعات را در یک ماتریس قرار می دهید و سپس آنها را در قالب ردیف و ستون پردازش می کنید. سرعت نسبتاً کم بسترهای تخت به طور معمول به اپراتور امکان می دهد کارهای دیگری را به موازات علامت گذاری انجام دهد. نکته این است که از فروشنده خود بخواهید بر اساس نیاز دقیق تولید شما ، یک مطالعه زمانی انجام دهد.

لیزرهای فیبر ، من از “موتور” واقعی سیستم صحبت می کنم ، بسیار قابل اعتماد و با دوام هستند. سیستم های Galvo به تعمیر و نگهداری کمتری به صورت مسطح نیاز دارند ، اما این برای هر یک اسمی است. ضربه طولانی تر از انواع دروازه باعث ایجاد شرایطی می شود که کمربندها باید تنظیم شوند و تراز بندی از اهمیت بیشتری برخوردار است. هنوز هم این یک فرآیند بسیار آسان است و به طور کلی در تولید مسئله ای نیست.

سیستم های مسطح معمولاً از یک برنامه گرافیکی تر مانند CorelDraw کار می کنند. بنابراین اگر شما دستکاری زیادی در تصویر ، آرم ، عکس انجام می دهید ، این ممکن است انتخاب بهتر باشد. اگر به متن متغیر مانند کدگذاری نوار ، سریال سازی و کدگذاری تاریخ علاقه دارید ، سیستم های galvo معمولاً از برتری برخوردار هستند. همیشه هنگام انتخاب لیزر از نسخه نرم افزاری درخواست کنید. توجه: من حتی یک مقاله قبلی درباره انتخاب نرم افزار علامت گذاری لیزر نوشتم. سهولت استفاده کلیدی است.

انتخاب تجهیزات چیزی است که شما باید مدتی با آن زندگی کنید ، بنابراین مهم است که همه گزینه ها را ارزیابی کنید. اطمینان حاصل کنید که در حال حاضر از لیزر استفاده خواهید کرد و در آینده به چه مواردی نیاز دارید. ما به عنوان تولیدکننده پس از واقعیت نمی توانیم ماشین آلات را بزرگتر ، سریعتر و استفاده از آن راحت تر کنیم ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که دستگاه برش لیزری را خریداری می کنید که می توانند با گسترش کار شما با شما رشد کنند.

بنابراین در نتیجه ، هرگز دقیقاً بر اساس قیمت خرید نکنید. تمام خصوصیات عملکرد هر نوع سیستم تحویل تیر را در نظر بگیرید و مهمتر از همه اینکه کدام یک از بزرگترین مزیت ها برای شما و تجارت شما خواهد بود.

منبع توسط Michael J Rauch

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
مشاور آنلاین
سلام . وقت بخیر
قربانی هستم ، مدیر فروش تابش لیزر
به صورت آنلاین در برنامه واتس آپ پاسخگوی سوالات شما هستم .
برای ادامه گفتگو در واتس آپ، بر روی گزینه "شروع گفتگو" کلیک نمایید.