نحوه ساخت مهر ژلاتینی

نحوه ساخت مهر ژلاتینی و لاستیکی، مقایسه روش های تولید

[ad_1]

مهر های ژلاتینی قرمز یا نارنجی

مهر ژلاتینی قرمز سنتی که همه با آن آشنا هستند در یک دستگاه پرس جوشکاری تولید شده است. اولین پرس جوشکاری مهر ژلاتینی در سال 1890 توسط چارلز شولتزه در نیواورلئان آمریکا ثبت شد. امروزه ولكانیزاسیون یكی از مقرون به صرفه ترین روش های ساخت مهر های لاستیكی تمبرهای تولید انبوه است. هر دسته تمبر با استفاده از قالب تولید می شود. این روش ساخت بیشتر در ساخت تمبر مناسب است که در آن قالبهای مشابه بارها و بارها استفاده می شود. ساخت تمبرهای ساخته شده به صورت سفارشی با پرس جوشان که به قالب “فقط یکبار” احتیاج دارند ، هزینه تولید را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

ساخت قالب – قبل از ساخت قالب باید یک صفحه اصلی ساخته شده از فلز یا پلیمر داشته باشید ، صفحه اصلی تسکین دهنده لازم است (اثر هنری بالا می رود) تا در قالب تأثیر بگذارد. تهیه پلاک اصلی در هر زمان نیاز به قالب باعث افزایش هزینه تولید تمبرهای جوشانده می شود. فشار دادن صفحه اصلی به صفحه ماتریکس ، قالبی را ایجاد می کند که لاستیک را بپذیرد. گرما و فشار بر روی صفحه اصلی و صفحه ماتریس درون یک پرس Vulcanizing اعمال می شود. ماتریس از شکل تسکین یافته شده توسط صفحه اصلی پیروی می کند ، سپس با خنک شدن سخت می شود.

ساخت مهرهای ژلاتینی – ایجاد تمبر یک فرآیند ساده است پس از ساخت قالب. آدامس تمبر لاستیکی خام در بالای قالب قرار می گیرد و سپس در داخل پرس تمبر قرار می گیرد. فشار هیدرولیکی بر روی لاستیک قرار می گیرد و قالب از داخل پرس مهر باعث ذوب شدن لاستیک در مناطقی از قالب می شود که حاوی تصاویر و متن است ، عمل آوری و سخت شدن حدود 10 دقیقه طول می کشد. پس از پخت ، ورق لاستیک از قالب جدا شده و به صورت تمبرهای جداگانه بریده می شود تا روی پایه ها چسبانده شود.

هزینه یک سیستم جوشکاری تقریباً 12000 دلار استرالیا است

مزایا – هزینه کم تولید تمبرهای تولید انبوه ، انتقال خوب جوهر.

معایب – هزینه تولید صفحات اصلی و قالب برای تمبرهای سفارشی.

تمبرهای لاستیکی حکاکی شده با دستگاه حکاکی لیزری

لاستیک خام سنتی که برای قالبهای تمبر ولکانیزه استفاده می شود برای تولید قالبهای تمبر لیزری کاملاً غیرقابل قبول است ، فرایند لیزر برای تولید یک تصویر چاپی قابل قبول از قالب تمبر به ضخامت بسیار مساوی و سطح بدون لک نیاز دارد. لاستیک همچنین باید تحت یک فرآیند پخت خاص قرار گیرد تا بتواند در معرض دمای بالای پرتوی لیزر قرار گیرد.

عمق حکاکی با توجه به سرعت لیزر ، وات آن و چگالی لاستیک تعیین می شود. به عنوان مثال ، یک حکاکی 50 یا 100W لاستیک را عمیق تر و سریعتر از یک ماشین 25W حک می کند ، که برای دستیابی به نتیجه مشابه ممکن است به پاس دوم نیاز داشته باشد. معمولاً به صورت ورق اندازه A4 عرضه می شود ، لاستیک های لیزری با کیفیت خوب برای قالب های حکاکی مهر مورد نیاز هستند و همچنین باید دارای مقاومت فشاری مناسب و ویژگی های انتقال جوهر باشند.

برای کمک به روند حکاکی ، لازم است گرد و غبار اضافی که به طور مداوم توسط عمل برش لیزر با یک سیستم فیلتراسیون اگزوز کارآمد ایجاد می شود ، پاک شود. همانطور که تعداد بسیار کمی وجود دارد ، در صورت وجود ، دستگاه های حکاکی لیزر CO2 در ابتدا برای حکاکی و برش لاستیک ساخته شده اند ، نصب و نگهداری یک سیستم استخراج گرد و غبار موثر سود طولانی مدت را پرداخت می کند. آینه ها ، لنزها و هر سطح تحمل باربری باید به عنوان بخشی از یک برنامه نگهداری منظم کاملا تمیز شوند. هرگونه غفلت در این زمینه برای عملکرد لیزر بدون مشکل ضرر خواهد داشت ، زیرا ایجاد گرد و غبار و باقی مانده بر کارایی عملکرد و کیفیت قالب تمبر نهایی تأثیر می گذارد. لیزرها مستقیماً از طریق رایانه کنترل می شوند ، درایورهای نرم افزاری که همراه با لیزر هستند با بسیاری از برنامه های گرافیکی مانند CorelDraw کار می کنند.

هزینه تقریبی لیزر 25 وات مناسب برای ساخت تمبر 40000 دلار است

مزایا – تولید توسط کامپیوتر کنترل می شود ، تمبرهای سفارشی به راحتی ساخته می شوند

معایب – سرمایه گذاری بالا ، هزینه های نگهداری و راه اندازی بسیار بیشتر از روش های تولید ولکانیزه یا پلیمر خواهد بود.

تمبرهای لاستیکی پلیمر مایع

تبدیل پلیمر تمبر لاستیکی از مایع به ماده جامد برای ساخت تمبر کاملاً جذاب است. تمبرهای پلیمری با استفاده از نور ماورا بنفش کنترل شده دقیق و بین دو ورق شیشه تولید می شوند که از طریق یک ماده منفی حاوی اثر هنری تمبر کننده پلیمر عبور می کند. تولید منفی با معرفی فناوری منفی مبتنی بر آب ساده شده است ، مواد شیمیایی عکاسی برای تولید نگاتیوها دیگر به گذشته پیوسته اند.

اولین قدم در ساخت تمبرهای لاستیکی پلیمری چاپ تصاویر ، کلیپارت یا متن خود بر روی Vellum است ، یک کاغذ تقریباً شفاف مانند فیلم.

برای تولید آثار هنری تمبر با کیفیت باید از یک چاپگر لیزری استفاده کنید ، جوهرهای چاپگرهای جت حباب شفاف هستند و به نور ماورا UV بنفش اجازه می دهند تا جایی که نباید عبور کند. منفی های پایه آب پس از چند دقیقه قرار گرفتن در معرض دستگاه تمبر اشعه ماورا UV بنفش ، به راحتی شسته می شوند.

پلیمر موجود در یک کیسه اکنون جایگزین روش دست و پا گیر قدیمی استفاده از نوار کف برای ایجاد سد و ریختن پلیمرهای تمبر لاستیکی شده است ، همچنین این کیسه ها به مشکل قدیمی حذف حباب های هوا از پلیمر ریخته شده پرداخته اند.

نگاتیو آثار هنری و کیسه پلیمری شما بین دو ورق شیشه با فاصله 2-3 میلی متر از هم قرار گرفته و سپس برای چند دقیقه در دستگاه قرار می گیرد. پس از اتمام قرار گرفتن در معرض ، این یک فرآیند ساده بریدن کیسه و شستشوی بیش از حد پلیمر در معرض مواد قبل از بازگرداندن قالب برای تمیز کردن 10 دقیقه به دستگاه است. هنگامی که تمبرها بهبود یافتند می توان آنها را جداگانه برش داد. کیسه های پلیمری در طیف وسیعی از اندازه ها تا اندازه A4 در دسترس هستند.

زمان پردازش برای دسته ای از تمبرهای پلیمری حدود 30 دقیقه است.

هزینه دستگاه های ساخت تمبر پلیمری از 3500 دلار استرالیا برای یک واحد ساخت استرالیا است که به طور خاص برای ساخت تمبر تا واحدهای پیشرفته وارداتی با شستشوی رایانه ای با هزینه 15000 دلار استرالیا طراحی شده است.

مزایا – با سرمایه گذاری کمتر ، پلیمرها تمبرهای تقریباً واضحی را ایجاد می کنند که آنها را برای کتابهای ضبط و ساخت کارت ایده آل می کند. تسکین تمبر را می توان هنگام قرار گرفتن در معرض به راحتی کنترل کرد.

معایب – پلیمرهای اولیه جوهرها و همچنین پلیمرهای موجود را نمی پذیرند ، این همراه با فناوری جدید باعث مقاومت اولیه در برابر تمبرهای پلیمری می شود.

خلاصه

اکثر تولیدکنندگان تمبر بزرگ ترکیبی از تجهیزات فوق هستند. قالبهای تمبر لاستیکی نصب نشده تولید شده با هر یک از این روشهای ساختنی قابل برش و چسباندن بر روی تمبرهای دستی ساده ، تمبرهای دست ساز یا تمبرهای خود مرکب هستند. تمبرهای صنایع دستی معمولاً روی بلوک های چوبی یا در مورد تمبرهای پلیمری که برای پاک سازی بلوک های اکریلیک با چسب یا تشک نصب InstaGrip چسبانده می شوند ، چسبانده می شوند. تولیدات مختلف پایه های تمبر تولید می کنند. صنایع Astron در استرالیا مهر تمیز دستی ‘Vuestamp’ را تولید می کند و همچنین طیف ایده آل سوارهای خود مرکب را توزیع می کند. مارک های دیگر پایه های خود مرکب Trodat ، Colop و Shiny هستند.

[ad_2]

منبع توسط Robert De Rooy

4 از 5 - (2 نظر)

حتما ببینید

نحوه کار دستگاه برش پلاسما CNC

دستگاه cnc برش پلاسما چگونه کار می کند؟

پلاسما فقط در دماهای بسیار بالا وجود دارد و توسط سیستم های برش پلاسما برای برش فلزات که رسانای الکتریکی بسیار خوبی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *