اشاره گر لیزری-قلم لیزری

کاربرد های جالب لیزر- اشاره گر های لیزری

اگر می خواهید مفهوم LASER را از نظر فنی بیان کنید ، اولین چیزی که احتمالاً باید یاد بگیرید این است که LASER مخفف کلمه اختصار است و به تقویت نور توسط انتشار تشعشع تابش یافته گسترش می یابد. اما برای یک فرد غیر متخصص، دستگاه LASER فقط نوعی منبع نور است با خاصیت خاص است. می توان آن را در یک خط مستقیم هدایت کرد و از مسافت بیشتری قابل مشاهده است در حالی که منابع نور عادی فقط به اطراف پخش شده  می شوند.

اکنون ، همانطور که کتاب “لیزر: نور یک میلیون استفاده” به درستی اشاره کرده است ، استفاده از منبع نور لیزر بسیار زیاد است ، اما آن را برای چه می خرید؟

شاید شما دیده باشید که اساتید هنگام ارائه سخنرانی خود از آن برای نشان دادن صفحه نمایش استفاده می کنند. خوب ، این ساده ترین شکل چراغ LASER است و معمولاً به عنوان یک دستگاه اشاره گر در نمایش و نمایش اسلاید استفاده می شود.

مهم نیست از لیزر قرمز استفاده می کنید یا از لیزر سبز به شرطی که هدف شما فقط اشاره به مکانی باشد. با توجه به میزان آلودگی ناشی از آتش بازی ، خوب است که به جای دود و آتش سوزی ، یک صفحه نمایشگر لیزری داشته باشید. اگر یک پیرمونیا هستید ، حتی می توانید از لیزر برای مشتعل کردن مواردی مانند کاغذ ، جعبه های مقوایی ، پنبه و کبریت استفاده کنید. اگر سیگاری هستید از خلاقیت خود حتی برای روشن کردن یک سیگار یا یک سیگار برگ  کوبایی استفاده کنید.

در صنعت ، دستگاه های برش لیزر برای برش قطعات با دقت بالا استفاده می شود. تکنولوژی جوش و برش لیزری به تازگی در بسیاری از صنایع از جمله پزشکی ، هوا فضا ، خودروسازی و قطعه سازی مورد استفاده قرار گرفته است. اگر در ساخت و ساز هستید ، می توان از آن حتی برای اندازه گیری فاصله و عمق سازه ها استفاده کنید.

کاربرد عملی آن در علم به حوزه های زیست شناسی ، طیف سنجی و شیمی گسترش می یابد. در یک اردوگاه تفریحی در طبیعت ممکن است استفاده از پرتوهای LASER را برای ترساندن حیوانات وحشی در نظر بگیرد. تا زمانی که سرباز نباشید ، نمی توانید یک مولد پرتو LASER با قدرت بیش از 1 وات را حمل کنید زیرا به یک سلاح بالقوه تبدیل می شود. میادین جنگ معمولاً ارتباط زیادی با LASER دارند که در آنجا از آنها به عنوان سلاح و چراغ راهنما استفاده می شود.

اگرچه لازم نیست دانشمند باشید ، اما کمی دانش علمی به شما کمک می کند تا چگونگی تولید لیزر را درک کنید. گسترش این اصطلاح ، توصیف مختصری از چگونگی ایجاد یک پرتو لیزر ارائه می دهد.

بیایید شما را به اصول مواد برگردانیم. همانطور که می دانید ، همه مواد از مولکولهایی تشکیل شده اند که به نوبه خود از ذرات ریزی به نام اتم تشکیل شده اند. یک اتم دارای هسته مرکزی ساخته شده از پروتون و نوترون است. ذرات کوچک بار منفی به نام الکترون به روشی مشابه خورشید و سیارات منظومه شمسی در دور هسته در گردش هستند.

این فقط تصویری از وضعیت متعادل یک اتم است. در نظر بگیرید که اتم گرم می شود یا به نوعی به آن انرژی کمی می دهد – این امر باعث می شود که الکترون های مدار آن به حالت برانگیخته و در نتیجه اتم برانگیخته تشکیل شوند. اگر این مفهوم را به جسمی که حاوی میلیون ها اتم است ، برون ریز کنید ، در حالت برانگیخته اتم های بی شماری وجود دارد. اما پرتو نور قرمز چگونه تولید می شود؟ پاسخ ساده است – تمایل اتم ها برای بازگشت به حالت متعادل خود باعث ایجاد یک بسته انرژی سبک به نام فوتون می شود.

این چیزی شبیه به این است – کسی به شما پول می دهد ، شما بسیار هیجان زده می شوید و سپس تصمیم می گیرید که وقتی پول ندارید وضعیت بهتری داشته باشید و آن را به دریاچه بیندازید ، با این تفاوت که یک میلیون نفر دیگر مانند شما همه را می ریزند پول خود را در یک دریاچه. به این ترتیب ، وقتی همه فوتون ها با هم جمع می شوند و در یک جهت حرکت می کنند ، یک پرتو LASER تشکیل می شود.

مجذوب شدن توسط منابع کوچک لیزر خیلی طول نمی کشد. برنامه های جالبی که در آن وجود دارد مردم را از هر قشر مختلف جذب می کند – استادان ، معماران ، مهندسان و سازندگان ، نیروهای امنیتی و حتی بچه ها. چرا؟ اگر باید دلیل آن را بپرسید ، این فقط بدان معنی است که شما در مورد تیرهای LASER اطلاعاتی ندارید.

چه چیزی می تواند خنک تر از داشتن منبع نور لیزر در دست شما باشد؟ در حالی که او تلاش می کند تا درک کند که منبع این نقطه قرمز کوچک چیست ، می توانید نمایش های سبک در رنگ های مختلف داشته باشید و از آن لذت ببرید و آن را به خانه همسایه خود بکشید. در حالی که مردم از فندک های مخصوص بخور استفاده می کنند حتی می توانید از بین افراد سیگاری در روشن کردن سیگار با چراغ لیزر متمایز شوید.

انواع مختلف اشاره گرهای لیزر در بازار وجود دارد و اندازه و ساختار آنها کاملاً به کاربردی که برای آن استفاده می شود بستگی دارد. به عنوان مثال ، كوچكترین اشاره گرها بطور كلی توسط مدرسین در حین ارائه استفاده می شود. از لیزرهای ترکیبی می توان در مشعل های LED و حتی برای چراغ های نورافشانی استفاده کرد.

در باشگاه ها ، چراغ های قرمز ، سبز و آبی را برای جلوه های ویژه بر روی زمین یا محیط تابانده می شود دیده اید. آنها لیزرهای دوتایی یا ترکیبی هستند. آیا در فیلمهای پلیسی، نقاط قرمز بر روی سینه یا پیشانی افراد ، توسط اسلحه تابانده می شود دیده اید؟ خوب ، آنها جاهای دیدنی لیزر هستند.

اگر صاحب یک اشاره گر LASER هستید ، احتمالاً آن را به آسمان می تابانید و بررسی می کردید که می توانید ببینید تا کجا می رسد. یک نشانگر کوچک LASER حتی ممکن است قابل مشاهده نباشد ، در حالی که یک منبع نور بزرگتر ممکن است در یک فاصله مشخص کشیده شود.

تنها عامل تعیین کننده میزان روشنایی و فاصله تابش یک پرتو لیزر ، قدرت پرتو است. اشاره گرهای لیزری ممکن است از 5 میلی وات  تا 300 میلی وات افزایش یابد – این موارد برای عموم در دسترس است. تلاش برای خرید پرتوهای با توان بالاتر ، شما را ملزم به دریافت اسناد و مجوز تأیید شده با دلیل خرید می کند. البته تیرهای لیزر با قدرت بالاتر گران هستند. هرچه ابزارهای جذاب قدرتمندتری داشته باشند ، نیاز به داشتن مجوزهای قانونی بیشتر خواهد بود.

تا زمانی که شما یک پزشک عمل جراحی لیزر چشم نباشید ، نمی خواهید پرتوی لیزر خود را مستقیماً به چشم یک شخص بتابانید. این می تواند باعث آسیب دائمی و حتی کوری شود. اگر یک لیزر قدرت متوسط ​​را در یک نقطه برای مدت طولانی بتابانید ، متوجه گرم شدن هدف خواهید شد. تابش پرتو با قدرت بالاتر به طور مستقیم روی پوست می تواند باعث سوختگی شود. این ما را به سمت سوال بعدی سوق می دهد که آیا این نشنگرها قانونی است؟ پاسخ به نحوه استفاده از این تیرهای نشنگر بستگی دارد.

شما ممکن است به دلیل تاباندن تیرهای LASER به هواپیماها و کشتی ها دستگیر شوید. این لیست جرایم اخیراً به”مسابقات فوتبال” ضمیمه شده است. هنگامی که یک هوادار لیزر را مستقیماً بر روی زمین بتاباند و این روند بازی را تحت تأثیر قرار دهد قطعا جرم می باشد.

منبع توسط Rose Li

4.3 از 5 - (3 نظر)

حتما ببینید

مزایا و معایب دستگاه cnc

مزایای استفاده از دستگاه سی ان سی CNC

در حقیقت این ماشینکاری CNC است که بهترین گزینه را برای هر کسی که به دنبال ساخت اجزای بسیار دقیق و با کیفیت بالا است فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *