تنظیم هد دستگاه برش لیزری

تنظیم هد دستگاه برش لیزری

 راهنمای تراز هد دستگاه لیزر 

نکته مهم : این متن برگردان انگلسی به فارسی بوده و  نیاز به ویرایش دارد. به زودی نسخه کامل و روان آن منتشر می گردد

  • هرگز پانل های دسترسی را بدون قطع برق باز نکنید
  • فیوز را هرگز یکسره نکنید و آن را از مدار حذف نکنید
  • هرگز برش لیزری را بدون نظارت کاربر انجام ندهید
  • همیشه دود یا بخار مواد را به یک خروجی یا سیستم فیلتر مناسب به بیرون هدایت کنید
  • فقط از موادی برای برش استفاده کنید که حاوی کلرید و فرمالدئید نیستند

معرفی

دستگاه های برش لیزری از روش هدایت غیر مستقیم و تقویت شده پرتو لیزر استفاده می کنند. این به این معنی است که تیوب لیزر در پشت دستگاه ثابت است و پرتو لیزر توسط  یک سری آینه ها به هد لیزر هدایت می شود. با گذشت زمان، این آینه ها ممکن است کمی حرکت کنند و باعث می شود که از دقت و قدرت دستگاه کاسته شود.

این راهنما به شما کمک می کند تا بتوانید آینه ها را در بهترین حالت تنظیم نمایید. اولین بار که این کار را انجام می دهید ، می تواند یک کار بسیار دشوار و چالش برانگیز باشد، بنابراین توصیه می شود که از طریق خواندن این روش مراحل را انجام دهید.

این فرآیند را می توان در چهار بخش جداگانه در نظر گرفت، بررسی هم ترازی: کار کردن از لیزر باید تراز یا خنثی شود. تنظیم آینه ها: اطمینان حاصل کنید که آینه ها به درستی زاویه دارند. تراز کردن تیوب لیزر: اطمینان حاصل کنید که پرتو به درستی به آینه ها می تابد. تراز عمودی: اطمینان حاصل کنید که پرتو برش کاملا عمود بر مواد است.

اصطلاحات لیزری

این مقاله از اصطلاحات زیر برای بحث در مورد قطعات مختلف برش لیزری استفاده خواهد کرد.

تیوب لیزر: لوله شیشه ای بزرگ تحت پوشش ، پشت دستگاه لیزر قرار گرفته است.

پایه های نگهدارنده : دو براکت قابل تنظیم که تیوب لیزر را در جای خود قرار می دهند.
ریل و نقاله : قسمت متحرک و پایه های هد دستگاه لیزر که در دستگاه حرکت می کند.
هد لیزر: که قسمت انتهایی فرایند تابش لیزر بر قطعه می باشد
آینه ۱: در سمت چپ عقب دستگاه، اولین آینه لیزر است.
آینه ۲: در سمت چپ گاردی نصب شده است، لنز دوم آینه است.
آینه ۳: روی هد لیزرنصب شده، سوم آینه لیزر است.
لنز: در داخل هد لیزرقرار گرفته، پرتو را بر روی قطعه کار متمرکز می کند.
شیلنگ هدایت هوا: کانال های هوا را در اطراف پرتو لیزر و بر روی قطعه کار هدایت می کند.
لیزر نقطه قرمز : در خروجی دریچه هوا نصب شده است و یک شاخص پرتو قابل مشاهده است.

آزمون تطبیق ساده:

اگر متوجه شده اید که برش لیزری شما قدرت خود را از دست داده یا به درستی در یک گوشه ای از بستر کار دقت لازم را ندارد، ممکن است دستگاه از هم ترازی خارج شده باشد.، این آزمون ساده می توانید برای بررسی این باشد که  آیا دستگاه شما نیاز به تنظیم مجدد دارد یا خیر؟

یک نوار  چسب کوچک کاغذی را پاره کنید و ۲-۳ بار آن را بر روی خود بچرخانید تا قدرت چسبندگی آن کاهش یابد. نوار دیگر نوار را پاره کنید و آن را به وسط آن بچسبانید.

هدف این است که پرتو لیزر بر وسط این نوار چسب تابیده شود.

اطمینان حاصل کنید ود لایه نوار چسبی که بر روی هم چسبانده اید به قدر کافی ضخیم شده که در تست اول بلفاصله آتش نگیرد و نسوزد.

نوار هدف را روی سوراخ  در مقابل آینه ۳ قرار بچسبانید.

برای آزمایش لیزر می توانید دکمه «لیزر» را در کنترل پنل فشار دهید. لیزر تا زمانی که دکمه پایین نگه داشته شود، تابیده می شود، بنابراین فقط تا زمانی که یک علامت روی نوار مورد نظر ظاهر شود، آنرا به طور لحظه ای فشار دهید.

اگر مدت طولانی آن را نگه دارید، می توانید نوار را به آتش بکشید. اگر احساس می کنید نوار هدف از نقاط تست خیلی سوزانده شده است، می توانید لایه ی دیگری از نوار را بر روی صفحه بچسبانید. لایه های نوار را در صورت لزوم نگه دارید، با نوار چسب نازک، می توانید نقاط از لایه های قبلی را هم مشاهده کنید.

هد لیزررا به سمت جلو، گوشه سمت راست تخته کار بکشید و نقطه تست دیگری را روی نوار هدف ایجاد کنید. این را برای گوشه سمت چپ جلو و عقب منطقه کار تکرار کنید و سپس سر را به گوشه سمت راست بالا برسانید تا بتوانید علامت های تولید شده را ببینید.

تمام این نقاط باید تقریبا در یک نقطه باشد .البته اختلاف جزئی در حد میلی متر مهم نیست.

اگر تمام نقاط در یک نقطه و وسط دایره نوار چسب باشد نشان از تنظیم بودن آینه ها دارد ولی اگر همه نقاط در یک نقطه ولی در جایی غیر از مرکز دایره باشد اشکال از عدم تنظیم بودن تیوب لیزر است و باید آن را تنظیم کرد.

نکته مهم : این متن برگردان انگلسی به فارسی بوده و  نیاز به ویرایش دارد. به زودی نسخه کامل و روان آن منتشر می گردد

اصل هم ترازی

۳ آینه در دستگاه برش لیزری بسیار شبیه هم هستند و دقیقا به یک روش تنظیم می شوند.

در گوشه های مختلف پایه آینه، ۳ پیچ و مهره تنظیم شده (برنجی) وجود دارد.

هنگامی که شما زاویه آینه را تنظیم می کنید، جایی که پرتو لیزر آینه بعدی در زنجیره را تحت تاثیر قرار می دهد. یک قطعه نوار هدف که در جلوی آینه بعدی قرار می گیرد، نقطه آزمون را در یک موقعیت جدید پس از تنظیم نشان می دهد. تنظیمات باید به آینه زمانی که هدف تا حد ممکن دور باشد، تغییرات کوچک در آینه در طول فاصله بزرگتر شود و هم ترازی دقیق تر باشد.

اگر دکمه بالا را نیم چرخش به سمت راست بچرخانید، در جهت عقربه های ساعت، موقعیت نقطه تست جدید را چند میلیمتر پایین تر از قبل مشاهده خواهید کرد. چرخاندن دستگیره نیم چرخش به سمت چپ (به سمت عقب) و نقطه آزمون به موقعیت اصلی آن بازگردانده می شود. پیچ تنظیم چرخ چپ همان کار را انجام می دهد، اما لیزر را به سمت چپ و راست حرکت می دهد. فراموش نکنید که قبل از تنظیم، مهره پایه را از بین ببرید و بعد از اتمام دوباره آن را سفت کنید.

راه دیگری برای تنظیم همان تنظیم وجود دارد. اگر هر دو دکمه پایین را به نصف نوبت به سمت چپ بچرخانید متوجه خواهید شد که نقطه تست نقطه چند میلیمتر پایین تر است. شما باید مطمئن شوید که هر دو دستگیره را همان مقدار می گیرید در غیر این صورت پرتو لیزر در همان زمان به سمت چپ یا راست حرکت می کند.

دانستن اینکه چقدر باید هر دکمه را روشن کنی، کلید تنظیم لیزر شماست، هر چند که شما آن را آسان تر می کنید. اگر نقطه به اندازه کافی حرکت نکند یا در جهت اشتباه حرکت کند، می توانید دوباره آن را امتحان کنید. فراموش نکنید که اگر هدف مورد سوء استفاده قرار گیرد، نوار را اضافه کنید.

اکنون به لیزر خود بروید و این را امتحان کنید …
نیمه راه را بین جلوی و پشت دستگاه
بگذارید ، چرخش سر را به طرف راست راست بکشید.
یک قطعه نوار هدف را روی سوراخ در جلوی آینه قرار دهید. ۳٫
یک تست تک یک نوار را امتحان کنید و با یک دفتر بنویسید تا بدانید کجا پرتو لیزر آغاز شد.
دستگیره تنظیم بالا آینه ۲ نیمی از نوبت را به سمت راست بچرخانید و ببینید که نقطه ی جدید ظاهر می شود.
به آرامی دستگیره را به عقب برگردانید تا نقطه دوباره در همان موقعیت قرار گیرد.

آینه ۲ به آینه ۳ جای خوبی برای تمرین این تنظیم است، زیرا هر دو به راحتی از جلوی دستگاه قابل دسترسی هستند.

تراز کردن آینه ها

۳ آینه در برش لیزری وجود دارد، هم ترازی باید بر روی هر آینه انجام شود. هر گونه تغییرات ساخته شده بر تمام آینه هایی که در مسیر لیزر قرار دارد، تاثیر می گذارد، بنابراین تغییرات ایجاد شده در آینه ۱ روی آینه های ۲ و ۳ تاثیر می گذارد.

لوله به آینه ۱

تست آینه ۱ بسیار ساده است، تا برخی از نوار هدف را بالا ببرید و آن را در مقابل آینه قرار دهید. هنگامی که دکمه «لیزر» را فشار می دهید، باید نقطه ای را روی نوار تقریبا در وسط آینه قرار دهید. نقطه باید باشد یک شکل بیضی شکل خوب است که وقتی که پرتو دایره ای در یک زاویه به آینه می رسد تشکیل می شود.

این تست اغلب می تواند بدون دور شدن از پشت لیزر انجام شود، شما می توانید به راحتی به عقب بر گردید و نوار را به آینه اعمال کنید.

اگر نقطه در نزدیکی وسط نوار ضربه نزند، ممکن است نیاز به تنظیم ارتفاع لوله لیزری داشته باشید که بعدا در این سند پوشش داده شده است. اگر نقطه در عرض ۱۰ میلیمتر از وسط باشد، ممکن است هنوز هم موفق شود آینه ها را بدون تنظیم لوله تنظیم کنید.

آینه ۱ به آینه ۲

آینه ۲ در سمت چپ دستگاه ثابت می شود و فقط حرکت می کند به جلو و عقب. سقوط برخی از نوار هدف و اتصال آن را در مقابل آینه ۲٫ هدایت هد لیزررا به تمام قسمت های پشت دستگاه بکشید و دکمه “لیزر” را فشار دهید تا یک نقطه روی نوار دریافت شود، توجه داشته باشید که کدام نقطه است.

هد لیزررا به جلو دستگاه بیاورید و نقطه دوم را روی نوار هدف قرار دهید. هنگامی که دستگاه هماهنگ باشد، دو نقطه باید در یک موقعیت قرار بگیرند. آینه را می توان از جلو دستگاه تنظیم کرد، اما اگر مطمئن نیستید آسان تر است که در پشت دستگاه ایستاده باشید.

تنظیم آینه ۱ تا نقطه در همان محل هر دو جلو و عقب است. مهم نیست که این نقطه دقیقا در وسط آینه باشد. فراموش نکنید لایه های نوار را اضافه کنید اگر هدف شروع به سوختن کند.

آینه ۲ به آینه ۳

آینه ۲ تا ۳ تقریبا دقیقا مشابه Mirror 1 تا ۲ است، فقط کمی برای دسترسی آسان تر است. در قسمت جلویی آینه ۳، یک نوار خاصی را بپیچانید و آن را روی سوراخ قرار دهید. با پایه در وسط لیزر (جلو به عقب)، هد لیزررا به سمت چپ دستگاه بچرخانید و لیزر را فشار دهید. دکمه برای گرفتن نقطه در نوار، توجه داشته باشید که در آن نقطه است.

هد لیزررا به سمت راست دستگاه بکشید و دوباره ببندید. آینه ۲ را تنظیم کنید تا نقطه در همان سمت در سمت چپ و راست دستگاه قرار گیرد. باز هم، مهمتر این است که این نقطه در موقعیت یکسان باشد، نه در وسط سوراخ.

امیدوارم از این مرحله شما می توانید برش لیزری را به تمام ۴ گوشه ی تخت کاری بچرخانید و نقطه تست در همان محل ظاهر می شود.اگر نقطه در همان موقعیت باشد، به این معنی است که آینه ها هم تراز می شوند و شما می توانید به تراز قائم حرکت کنید. اگر نقطه در وسط باشد، اکنون نیازی به تنظیم تیوب لیزرنیست.

تراز کردن لوله

اگر آینه ها هم تراز شده باشند، اما نقطه در مرکز آینه ۳ نیست، شما می توانید تنظیمات نهایی را با تغییر شیوه ای که لامپ لیزر پرتو را به آینه ۱ می تاباند، ایجاد کنید. تیوب لیزرتوسط دو براکت نصب می شود، این براکت ها کاملا قابل تنظیم هستند و می توانند برای تنظیم تیوب لیزراستفاده شوند.

۲ پیچ در کنار هر براکت لوله وجود دارد، وقتی که آنها از بین می روند، براکت می تواند به سمت بالا و پایین و همچنین چپ و راست حرکت کند. بلند کردن براکت در عقب لوله، پرتو لیزر را کاهش می دهد. حرکت عقب براکت سمت چپ نقطه آزمون را به سمت راست حرکت می دهد.

برای قرار دادن لیزر با مرکز آینه ۳، یک قطعه نوار هدف را در مقابل آینه ۳ قرار دهید و هد لیزررا به گوشه سمت راست جلو ببرید. این موقعیت از تیوب لیزردورتر است بنابراین هر حرکتی در طول فاصله تقویت می شود. زاویه لوله را تنظیم کنید تا نقطه آزمون درست در وسط سوراخ باشد. شما می توانید به طور موثر نادیده گرفتن آینه ۱ و ۲، اگر نقطه باید در نوار هدف پایین تر باشد، پشت لوله را به آینه ۱ بردارید.

چیدمان عمودی

مرحله نهایی این است که مطمئن شوید که پرتو عمود بر ماده است، این به شما یک برش عمودی خوب را می دهد. این فرایند به جای استفاده از نوار هدف، نیاز به جابجایی نقطه به بعضی مواد قراضه دارد، به غیر از این زمان، بسیار شبیه به ترازهای دیگر است.

از ابزار ارتفاع استفاده کنید تا برش لیزر را به ارتفاع صحیح بالای مواد ضایعات تنظیم کنید. لیزر را برای ایجاد یک نقطۀ بر روی ماده، آتش می زنید، این نقطه تست نزدیک است که دستگاه به سمت راست تنظیم می شود. این زمان خوب برای بررسی نقطه چین قرمز است. نقطه قرمز باید در این نقطه تیک تیک اشاره شود، نقطه قرمز را به صورت دستی تنظیم کنید تا نقطه آن بر نقطه نقطه قرار گیرد.

قطر Z محور پایین ۱۰۰mm و آتش نقطه تست دیگری. این نقطه به علت شیوع تیرچه که از طریق لنز فوکوس می رود، بسیار گسترده تر می شود. اگر نقطه دوم در اطراف نقطه اول محور قرار گیرد، پرتو لیزر عمودی است. شما می توانید پیچ ​​های آینه ۳ را تنظیم کنید تا پرتو لیزر را به سمت راست حرکت دهید. هنگامی که محور Z بالا یا پایین باشد، دو نقطه باید در یک مکان باشند.

ترازی عمودی می تواند کمی دشوار باشد. این ممکن است که پرتو را تا حد زیادی تنظیم کنید تا قبل از اینکه به مواد منتقل شود، آن را به مخروط کمک می کند. اگر شما به طور کامل لیزر را از دست می دهید، می توانید مخروط کمک به هوا را بیابید تا ببینید که در آن پرتو واقع است. همچنین لازم به ذکر است که با تنظیم چرخش تنظیم در جهت مخالف، می توان تنظیمات را لغو کرد.

نتیجه

اگر این گام ها را به درستی دنبال کرده باشید، باید یک برش لیزری هماهنگ داشته باشید. دستگاه برش لیزری در حفظ هماهنگی خود بسیار خوب هستند، اما باید مطمئن شوید که با هر ۴۰ ساعت استفاده از آن هماهنگ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
مشاور آنلاین
سلام . وقت بخیر
قربانی هستم ، مدیر فروش تابش لیزر
به صورت آنلاین در برنامه واتس آپ پاسخگوی سوالات شما هستم .
برای ادامه گفتگو در واتس آپ، بر روی گزینه "شروع گفتگو" کلیک نمایید.