ساخت کاردستی با مقوا

ساخت کاردستی با مقوا

چرا از مقوا در کارهای هنری استفاده می شود؟
در دنیای رسانه های تصویری ، فن آوری پیشرفته و فناوری دیجیتالی ، تعداد کمی از هنرمندان هستند که علاقه مند به فلزات و کاغذهای قدیمی  نه چندان گرانبها هستند ، خواه کارهای مربوط به سفال باشد و خواه ساخت لوازم تزئینی با مقوا.

برخی از هنرمندان شروع به استفاده از مقوا برای خلق آثار زیباشناختی ، مفهومی  ، مجسمه سازی و مداخله محیطی کرده اند.

دلایل استفاده از مقوا و کارتن قهوه ای در ساخت آثار هنری گرانبها به اندازه خود آثار متنوع است. از آنجا که قالب خاصی ندارد که بیان کند باید از آن به روشی خاص استفاده شود ، بنابراین هنرمندان روش های متنوعی برای بیان خود پیدا می کنند.

عنصر مهم مقوا ، خاصیت مفصل بودن آن است. هنر مقوا به دلیل مزایای اقتصادی و زیست محیطی ، اگرچه به آرامی در جامعه رشد می کند ولی دارای ویژگی های ممتازی هست.

یکی از ویژگی های بارز مقوا ، قابلیت بازیافت آن است به شرطی که با موم یا هر ماده شیمیایی پوشانده نشده باشد. این توانایی بازیافت چندین فرصت برای استفاده مجدد و دوباره از مقوا فراهم می کند.

بسته به نیاز طراح در اشکال و حالتهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر مواقع مقواها و کارتن های کهنه که اغلب در خیابان پیدا می شود برای خلق آثار هنری ترجیح داده می شود. در حالی که برای بسیاری از ما نوع قابلیت استفاده از آن دور از ذهن ما است

روش های مختلف استفاده از مقوا به روش های خلاقانه

• اسباب بازی های خانگی کودک و کودک نوپا
• گلهای مقوایی
• مقوا کلاژ را شکل می دهد
• قفسه های شناور شش ضلعی مقوایی
• جعبه جواهرات
• قاب عکس
• جعبه آرایش
• طرح های انتزاعی
• هنر معلق

شما می توانید از خلاقیت خود استفاده کنید و به هر چیزی که دوست دارید برسید ، یک قانون سخت و سریع وجود ندارد که فقط کارهایی را که در بالا ذکر شد ، بسازید.

کار با مقوا
در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید برای تسلط بر مهارت های خود در کاردستی مقوا استفاده کنید

1. برش یک مقوا

اولین و اصلی ترین نکته ای که باید بیشتر به آن توجه شود این است که شما باید بدانید که برای برش مقوا به بهترین شکل ممکن از چه نوع ابزاری استفاده کنید.

مردم اغلب به دنبال استفاده از یک قیچی هستند ، خوب این جایی است که همه چیز اشتباه است ، بدون شک استفاده از قیچی بهترین راه نیست و در نهایت با یک برش نه چندان تمیز مواجه خواهید شد. چاقو X-Acto بهترین در این زمینه است و می توان طرح های دقیق را به روشی تمیز و مناسب برش داد.

برای مقواهای ضخیم تر ، استفاده از اره برقی گزینه خوبی است زیرا بسیار موثر عمل می کند و یک روش سریع برای برش است. از دستگاه برش لیزری در مواردی که به طرح های پیچیده مربوط می شود استفاده می شود زیرا نتیجه رضایت بخشی دارند و باعث سوختن آن نمی شوند.

2. چگونه می توان از لبه های فرسوده خلاص شد

هنگامی که مقوا را برش می دهید ، اغلب باید با لبه های فرسوده کنار بیایید ، لبه های خشن که به دلیل اره یا قیچی ایجاد می شوند.

یک ترفند ساده و آسان وجود دارد که می تواند برای کنترل این لبه های خشن استفاده شود و آن استفاده از کاغذ سنباده است. از کاغذ سنباده می توان برای صاف کردن لبه های ناهموار استفاده کرد و می توانید در ساخت یک ظاهر حرفه ای به کار خود عمل کنید.

3. رنگ آمیزی مقوا به روش درست

کاغذ راه راه قهوه ای و ساده خیلی جذاب نیست. آن را نقاشی کنید تا مهارت های خلاقیت ، زیبایی شناسی و هنری خود را به نمایش بگذارد. اما مردم اغلب نقاشی را دشوار می کنند و در نهایت با لکه های رنگ لکه دار نه چندان جذاب مواجه می شوند. اما روش هایی برای خلاص شدن از شر این مشکل وجود دارد.

بهترین راه این است که آن را با یک رنگ پایه رنگ آمیزی کرده و سپس رنگ آمیزی اصلی را اجرا کنید زیرا با این کار رنگ ها ظاهر می شوند و جلوه زیبایی می دهند. استفاده از رنگ سفید یا بژ به عنوان رنگ پایه گزینه خوبی است که باعث می شود  رنگ زنده و برجسته به نظر برسد. سپس مسئله دیگری پیش می آید ، یعنی آیا باید از یک رنگ مات یا براق استفاده کرد.

خوب ، این مشکل بزرگی نیست که شما می توانید با هر بافتی که دوست دارید بروید اما اگر می خواهید در سمت امن باشید ، هم مات و هم براق را مخلوط کنید و از آن استفاده کنید. این یک نگاه ظریف به پروژه خواهد داد. برای اهداف مختلف از همان برس استفاده نکنید. اشتباه نکنید که نقاشی های کوچک را با یک قلم مو گسترده ، که برای نقاشی اصلی استفاده می شود ، نقاشی کنید.

4. نحوه استفاده از چسب

چسب اغلب در بافت های مختلف با اهداف مختلف وجود دارد. ما در بازار چسب داغ ، چسب چسب و چسب المر داریم.

این یک تصور رایج در بین مردم است که تقریباً از هر چسبی می توان برای چسباندن چیزها به هم استفاده کرد ، اما افراد همچنین به دلیل ایمان کورکورانه خود به این مفهوم ، همیشه در نهایت کار خود را از بین می برند.

از چسب حرارتی تقریباً در همه جا می توان با نتایج موثر استفاده کرد. بهتر است وقتی دو کاغذ موج دار به هم متصل می شوند. با کمک چسب حرارتی نیز می توان مفصل خوبی به دست آورد.

در حالی که از طرف دیگر در مورد اتصالات کوچک چسب المر گزینه خوبی است. در مورد چسباندن کاغذ لعاب ، استفاده از چسب چسب و کاغذ خامه می تواند مفید باشد. اما از آن برای چسباندن دو مقوا ضخیم استفاده نکنید زیرا در این صورت با کاردستی روبرو خواهید شد که تمام قسمت های آن به دور و اطراف پراکنده شده است و مطمئناً نمی خواهید چنین اتفاقی بیفتد.

منبع توسط Max Leed

4.3 از 5 - (3 نظر)

حتما ببینید

مزایا و معایب دستگاه cnc

مزایای استفاده از دستگاه سی ان سی CNC

در حقیقت این ماشینکاری CNC است که بهترین گزینه را برای هر کسی که به دنبال ساخت اجزای بسیار دقیق و با کیفیت بالا است فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *